Monitor Podatkowy

nr 7/2006

Opodatkowanie dochodów zagranicznych osób fizycznych zamieszkałych w Polsce. Zaliczenie proporcjonalne

Paweł Orawiec
Autor jest prawnikiem specjalizuje się w prawie podatkowym.
Abstrakt

Artykuł koncentruje się na niedogodnościach związanych z opodatkowaniem - przy zastosowaniu metody eliminacji podwójnego opodatkowania w postaci zaliczenia proporcjonalnego - osób fizycznych uzyskujących dochody z pracy1 w UE, a w szczególności na wskazaniu poszczególnych sytuacji podatkowych, w których mogą się one znaleźć.


Wprowadzenie

Osoby fizyczne zamieszkałe w Polsce, a pracujące w Unii Europejskiej bardzo często nie zdają sobie sprawy z obowiązku rozliczania w kraju dochodów tam uzyskanych. Obowiązek ten wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych2.

Podstawowym kryterium, od którego ustawa uzależnia opodatkowanie dochodu jest miejsce zamieszkania3 osoby fizycznej na terytorium Polski. Oznacza to, że nie jest istotne, gdzie znajduje się miejsce położenia źródła przychodu.

Warto podkreślić, iż na sytuację podatkową osób fizycznych pracujących w którymś z państw Wspólnoty Europejskiej istotny wpływ mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy te w zakresie pracy najemnej przewidują dwie metody jego eliminacji: metodę wyłączenia z progresją oraz metodę zaliczenia proporcjonalnego. Przedmiotem niniejszego artykułu jest druga z nich - metoda zaliczenia proporcjonalnego.


Niedogodności związane z faktem uzyskania przez Polaków dochodu w państwach Unii Europejskiej

W zakresie eliminacji podwójnego opodatkowania Polska zawarła umowy z wszystkimi państwami członkowskimi. Nie wszystkie z tych umów przewidują jednak takie same metody zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. W przeważającej większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartych przez Polskę - w zakresie pracy najemnej - metodą jego eliminacji jest wyłączenie z progresją4. Wyjątkiem są umowy miedzy Polską a Belgią, Danią, Finlandią, Holandią, Szwecją i Wielką Brytanią5, które jako sposób eliminacji podwójnego opodatkowania przewidują metodę tzw. zaliczenia proporcjonalnego.

Należy zaznaczyć, iż to czy osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Polsce, a pracująca w którymś z państw członkowskich, będzie podlegała obowiązkowi podatkowemu w kraju uzależnione jest od kilku czynników.

Pierwszy z nich związany jest z tym, w [...]