Monitor Podatkowy

nr 1/2006

Skład podatkowy w regulacjach z zakresu opodatkowania akcyzą

Wojciech Maruchin
Autor jest doradcą podatkowym, działa pod firmą: Dr Wojciech Maruchin Kancelaria Doradztwa Podatkowego.
Abstrakt

Celem niniejszego artykułu jest analiza regulacji prawnych dotyczących składu podatkowego zawartych w ustawie z 23.1.2004r. o podatku akcyzowym1, z uwzględnieniem przeglądu interpretacji organów podatkowych wydawanych w tym zakresie.

Prowadzenie działalności w składzie podatkowym

Na podstawie przepisów art. 30 AkcU w składzie podatkowym może być wykonywana: produkcja, przetwarzanie, magazynowanie, przyjmowanie i wysyłka wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (dalej: WAZ). Przepis jednoznacznie określa, że produkcja, przetwarzanie WAZ może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym. Tak więc czynności magazynowania, przyjmowania i wysyłania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, składające się na szeroko rozumianą działalność handlową mogą odbywać się także poza składem podatkowym.

Zgodnie z wolą polskiego ustawodawcy, prowadzącym skład podatkowy może być wyłącznie podmiot posiadający zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Zezwolenie jest udzielane jedynie podmiotom, które spełniają łącznie kilka warunków.

Pierwszym z nich jest prowadzenie działalności polegającej na produkcji, przetwarzaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Drugim z nich jest bycie podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie artykułu 15 VATU2, podatnikami - co do zasady - są:

a) osoby prawne,

b) jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz

c) osoby fizyczne

- wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.

W ust. 2 art. 15 VATU określono zakres pojęcia „działalność gospodarcza”. Zgodnie z tym przepisem obejmuje ona wszelką działalność producentów, handlowców lub innych usługodawców, w tym również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, jak również działalność osób wykonujących wolne zawody.

Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, iż na podstawie analizowanych przepisów ustawowych z zakresu VAT staje się podatnikiem również ten, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonał czynność opodatkowaną jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Obecnie zgodnie z przepisami art. 2 ustawy z 2.7.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej3 - (dalej SwobodaGospU) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły4.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub dóbr niematerialnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Podatnikami VAT są również podmioty prowadzące działalność rolniczą, leśną lub rybacką, jakkolwiek w wykonywaniu wskazanych wyżej czynności wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi ich udział jest marginalny.

Kolejny warunek stawiany osobom ubiegającym się o prowadzenie składu podatkowego, to taki że muszą być one podmiotami, które nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub za przestępstwo skarbowe.

Ponadto nie zalegają one z cłem, podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa np. VAT czy akcyzą, ani składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także nie jest wobec nich prowadzone postępowanie egzekucyjne, upadłościowe, likwidacyjne lub układowe.

Są oni także zobowiązani do złożenia zabezpieczenia akcyzowego, a także znajdować się w gronie podmiotów, którym nie zostało cofnięte zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, koncesja lub pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych ze względu na naruszenie przepisów w okresie ostatnich 3 lat.

Ciąży na nich również obowiązek: osiągania minimalnej wysokości obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi, a także przestrzegania minimalnego okresu magazynowania tych wyrobów.

Postępowanie mające na celu uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu celnego

Zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego wydaje naczelnik urzędu celnego na pisemny wniosek podatnika. Wniosek ten powinien zawierać w szczególności:

- dane identyfikacyjne podatnika,

- jego siedzibę, adres (miejsce zamieszkania),

- numer w rejestrze przedsiębiorców,

- numer identyfikacyjny „REGON”,

- określenie rodzaju i zakresu wykonywania działalności gospodarczej, na którą jest wydawane zezwolenie.

Należy pamiętać również o tym, że do wniosku należy dołączyć [...]