Abstrakt
W artykule omówiono prawo do zwrotu VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług na terenie innych państw Unii Europejskiej, niezbędne dokumenty do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku oraz terminy zwrotu.
Wprowadzenie
Polscy podatnicy mają prawo do odzyskania VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług na terenie innych państw UE, np. w Belgii, w Hiszpanii, we Francji, w Holandii, Irlandii. Jako wspólną podstawę prawną dokonywania tych zwrotów wskazać należy VIII i XIII Dyrektywę Rady Unii Europejskiej.
Prawo do zwrotu w kraju członkowskim wynika z przepisów poszczególnych państw o VAT. Takie zwroty mogą otrzymywać firmy z krajów, które wprowadziły u siebie VAT lub podatek o podobnym charakterze. W Polsce zwrot podatku VAT przysługuje podmiotom zagranicznym na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 23.4.2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 89, poz. 851).
Zwroty te otrzymują firmy, które nie działają w Polsce na stałe. Obecnie podmioty zagraniczne obsługuje Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.
Według informacji Ministerstwa Finansów od początku 2006 r. ma zacząć działać nowy urząd skarbowy zwracający VAT firmom zagranicznym. Ma to usprawnić system zwrotów.
Podstawową zasadą w podatku VAT w Unii Europejskiej jest jego neutralność, z której wynika, że podatnik dokonujący czynności opodatkowanych, nie powinien ponosić ciężaru VAT, niezależnie od miejsca prowadzenia działalności oraz miejsca ponoszenia wydatku.
Wprowadzenie mechanizmu zwrotu ma umożliwić uniknięcie podwójnego opodatkowania oraz stanowi krok w kierunku liberalizacji przepływu osób, towarów i usług, a także umożliwia rozwój procesu integracji gospodarczej.
Według przepisów unijnych podatnikiem VAT jest każda osoba prowadząca niezależnie, w jakimkolwiek miejscu, jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na [...]