Abstrakt
W Dzienniku Ustaw Nr 143 z 2 sierpnia br. opublikowano ustawę z 30 czerwca br. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa i niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza od 1.1.2006 r. możliwość zawierania porozumień w sprawie ustalania cen transakcyjnych pomiędzy podmiotami powiązanymi a administracją podatkową. W niniejszym artykule przedstawiamy charakterystykę i przebieg procedury zawierania porozumień oraz praktyczne korzyści z nich wynikające.
Wprowadzenie
Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują narzędzi, które pozwalałyby na pełne wyeliminowanie różnego rodzaju ryzyka związanego z cenami transferowymi, gdyż nie dają podatnikowi możliwości uzgodnienia z organem podatkowym poprawnego wyboru i stosowania metody kalkulacji cen transferowych. Brak pewności co do poprawności procesu ustalania cen transakcyjnych wpływa negatywnie na pewność prowadzenia działalności gospodarczej i wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka podatkowego. Od 1 stycznia 2006 r. dostępny będzie jednak nowy instrument, skutecznie ograniczający lub eliminujący ryzyko cen transferowych - porozumienia w sprawie ustalania cen transakcyjnych (ang. Advance Pricing Agreement).
W związku z tym pragniemy przedstawić charakterystykę i przebieg procedury zawierania porozumień w sprawie ustalania cen transakcyjnych w Polsce oraz porównanie z obecnie dostępnymi narzędziami planowania i obrony cen transferowych, a także wskazać, w jakich przypadkach warto wystąpić o wydanie porozumienia i jak się do tego przygotować.
Obecna praktyka w zakresie cen transferowych
Ustawodawca przyjmuje, że powiązania pomiędzy podmiotami pozwalają na przyjęcie takich zasad rozliczeń, na jakie nie zgodziłyby się podmioty działające samodzielnie, co może bezpośrednio wpływać na wysokość dochodów budżetowych. W związku z tym organy podatkowe mają możliwość badania warunków transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi pod kątem ich zgodności z warunkami rynkowymi1. Jeśli okaże się, że warunki transakcji odbiegają od warunków rynkowych, organy podatkowe mają możliwość dokonania odpowiedniej korekty dochodu podmiotu powiązanego - w taki sposób, aby wyeliminować wpływ powiązań między podmiotami.
Doszacowanie dochodu może wiązać się dla podatnika z ryzykiem następujących sankcji:
- opodatkowania doszacowanego dochodu karną stawką podatkową w wysokości 50%,
- odsetek karnych z tytułu nieterminowego regulowania zobowiązań podatkowych,
- sankcji osobistych wynikających z przepisów Kodeksu karnego skarbowego.
Poniżej omawiamy możliwe sankcje wynikające z faktu zakwestionowania warunków transakcji pomiędzy podmiotami [...]