Abstrakt
W poniższym opracowaniu zaprezentowane zostały informacje dotyczące najbardziej kontrowersyjnych w ostatnich latach aspektów związanych z wysyłaniem przez pracodawców swoich pracowników poza stałe miejsce ich pracy, zwłaszcza oddelegowaniem ich do pracy za granicę.
Wstęp
Pracownicy zatrudnieni przez podmiot z siedzibą w Polsce mogą zostać przez niego skierowani do pracy na terytorium innego kraju. Skierowanie może przybrać formę delegacji służbowej regulowanej przepisami KP1 lub odesłania (oddelegowania), którego istota sprowadza się do wyznaczenia pracownikowi tymczasowego miejsca świadczenia pracy poza siedzibą pracodawcy.
W przypadku odesłania pracowników na teren jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej jego warunki ramowe określają przepisy dyrektywy nr 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług 2. Dotyczą one odesłania pracowników na terytorium innego kraju członkowskiego UE w trzech przypadkach:
- w celu wykonywania w tym kraju umowy zawartej między pracodawcą a odbiorcą usług, o ile istnieje stosunek pracy pomiędzy odsyłanym pracownikiem a odsyłającym go pracodawcą;
- do położonego w tym kraju zakładu lub przedsiębiorstwa należącego do grupy przedsiębiorstw, o ile istnieje stosunek pracy pomiędzy odsyłanym pracownikiem a odsyłającym go pracodawcą;
- pracowników wynajmowanych w celu wykonywania pracy w tym państwie przez upoważnione agencje zatrudnienia, o ile istnieje stosunek pracy pomiędzy odsyłanym pracownikiem a tą agencją.
Zgodnie z przywołanym aktem pod pojęciem „pracownika oddelegowanego” należy rozumieć pracownika, „(...) który przez ograniczony okres wykonuje swoją pracę na terytorium innego Państwa Członkowskiego, niż państwa w którym zwyczajowo pracuje.”3Transponując ten zapis na grunt prawa polskiego, należałoby zatem stwierdzić, że kategoria pracownika oddelegowanego (odesłanego) wiąże się nierozerwalnie z jego przeniesieniem przez pracodawcę do pracy poza granicę kraju jego dotychczas stałego miejsca pracy.
Zgodnie z art 775 § 1 KP „pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.” Wysokość tych należności określają odrębne przepisy4 i jest ona zwolniona z opodatkowania [...]