Abstrakt
Celem niniejszego artykułu jest omówienie konsekwencji na gruncie przepisów VAT sprzedaży towarów za pośrednictwem magazynu położonego w Polsce. Mechanizm sprzedaży towarów przez magazyn oraz konsekwencje, jakie w świetle ustawy o VAT1 powstają dla polskich dostawców, gdy decydują się oni dostarczać towary zagranicznym nabywcom za pośrednictwem magazynu położonego w innym kraju, zostały już omówione w poprzednim numerze Monitora Podatkowego.
Wprowadzenie
Sprzedaż z wykorzystaniem magazynu zlokalizowanego w pobliżu zakładów odbiorcy pozwala na realizowanie dostaw zgodnie z zasadą just in time. Dzięki temu nabywca towarów może minimalizować ponoszone przez siebie koszty magazynowania surowców i półfabrykatów, a w ten sposób zwiększać swoją konkurencyjność na rynku. Zapewnienie ciągłości produkcji przy jednoczesnym funkcjonowaniu w logice just in time jest jednak możliwe jedynie wówczas, gdy koszty związane z utrzymywaniem odpowiedniej ilości zapasów przejmie na siebie ich dostawca. Dlatego też, szczególnie w branży samochodowej, gdzie zalety tej logiki zostały zauważone najwcześniej, powszechne jest tworzenie magazynów typu call-off stock (z których towary są, co do zasady, pobierane przez jeden, znany w momencie dostawy towarów do magazynu podmiot) lub składów konsygnacyjnych (z których towary mogą być dostarczane do szeregu odbiorców, nie zawsze identyfikowanych już w momencie wprowadzania towarów do magazynu) bezpośrednio na terenie fabryk, lub w ich pobliżu. W momencie wprowadzania towarów do takich magazynów, nawet gdy są one zlokalizowane na terenie zakładu nabywcy, przedmiotowe towary pozostają własnością dostawcy. Własność towarów w sensie cywilnoprawnym przechodzi na ich nabywcę dopiero w momencie pobrania wymaganej ilości towarów z magazynu.
Zalety nabywania towarów z wykorzystaniem magazynów typu call-off stock lub składów konsygnacyjnych dostrzegają coraz częściej również polscy producenci zaopatrujący się za granicą, a jednocześnie dążący do obniżenia swoich kosztów logistycznych poprzez podporządkowanie dokonywanych zakupów logice just in time. Podobnie jednak, jak w przypadku magazynów tego typu położonych za granicą, model zakupów poprzez magazyn położony w Polsce jest źródłem szeregu wątpliwości podatkowych, w szczególności w zakresie VAT. Zmiany wprowadzone do przepisów VAT po 1.5.2004 r., w celu ich zharmonizowania z regulacjami unijnymi, zamiast umożliwienia realizacji podstawowego celu istnienia Wspólnoty Europejskiej (dalej: Wspólnota lub WE), jakim jest stworzenie wspólnego rynku zapewniającego swobodny przepływu kapitału, towarów i osób, wydają się, niestety, być źródłem szeregu nowych, nieistniejących wcześniej kontrowersji podatkowych.
Przed 1.5.2004 r., czyli nabycie towarów przez magazyn jako import towarów
Przed akcesją Polski do Wspólnoty, zakupy towarów od zagranicznego dostawcy z wykorzystaniem magazynu [...]