Monitor Podatkowy

nr 7/2005

Jeden rok obrotowy - dwie stawki podatkowe 19% i 27%

Patrycja Tomala
Autorka jest aplikantką notarialną w Warszawie.
Abstrakt

W wielu spółkach kapitałowych założonych w drugiej połowie 2003 r., dla których wspólnicy wybrali łączony rok obrotowy pojawiła się wątpliwość według jakiej stawki podatkowej powinna rozliczyć się spółka za 2004 r. Wiele z nich zapłaciło 27%. Czy słusznie?

Nie można automatycznie przyjąć, że spółka jest obowiązana odprowadzić podatek według stawki podatkowej obowiązującej w 2003 r. Zdecydowanie częściej w praktyce spółka w jednym roku obrotowym będzie miała dwa lata podatkowe. Wówczas za rok 2003 powinna odprowadzić fiskusowi podatek dochodowy według 27% stawki, a za rok 2004 - według 19% stawki.

Spółki kapitałowe (PDOPrU mówi o wszystkich osobach prawnych i niektórych jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej) mogą przyjąć za rok podatkowy rok kalendarzowy, albo inny dowolny okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych, o ile dochowają odpowiedniej procedury zgłoszeniowej (art. 8 PDOPrU). W praktyce najczęściej wybierany jest rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym.

Spółki kapitałowe deklarując, że rokiem obrotowym będzie rok kalendarzowy jednocześnie determinują tym samym ich rok podatkowy. Pojęcia rok obrotowy i rok podatkowy nie są tożsame chociaż dość ściśle ze sobą powiązane. Różnice widać w szczególności przy okazji zakładania i likwidacji spółek.

Zakładając spółkę kapitałową w drugiej połowie roku kalendarzowego (i przyjmując rok obrotowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym) wspólnicy/udziałowcy często zgadzają się, aby pierwszy rok obrotowy wydłużyć do końca następnego roku kalendarzowego. Jest to powszechny zapis w umowie spółki (statucie) pozwalający na oszczędzenie w przyszłości pracy i kosztów, jakie wiążą się z przygotowaniem, zatwierdzeniem i złożeniem rocznego sprawozdania finansowego za okres kilku miesięcy czy tygodni pozostających do końca pierwszego roku kalendarzowego działalności [...]