Monitor Podatkowy

nr 5/2005

Obowiązki podatnika VAT likwidującego działalność gospodarczą

Krystyna Dziedzic
Autorka jest pracownikiem administracji skarbowej.
Abstrakt

Likwidacja działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia obowiązków wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług. Poniżej wyjaśniono najczęściej występujące problemy związane z likwidacją działalności.

Czy wszystkie podmioty likwidujące działalność gospodarczą muszą sporządzać spis z natury? Czy są jakieś zmiany w tym zakresie zawarte w nowej ustawie o VAT, a korzystniejsze dla podatników w stosunku do starej ustawy o VAT?

Podatnicy VAT, którzy zamierzają zrezygnować z prowadzonej działalności gospodarczej, muszą w związku z tą likwidacją spełnić szereg obowiązków wynikających z przepisów ustawy z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest obowiązany zgłosić zaprzestanie naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

Likwidacja działalności wymaga nie tylko formalnego poinformowania o tym fakcie na odpowiednim druku urzędu skarbowego, ale niesie ze sobą obowiązek podatkowy w podatku VAT. Sam fakt zaprzestania działalności nie wpływa automatycznie na obowiązek podatkowy.

Ten dodatkowy obowiązek dotyczy tylko niektórych podatników.

Porównując przepisy starej ustawy o VAT z przepisami zawartymi w ustawie z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że obecnie, tak jak i poprzednio, przewidziano odrębne zasady opodatkowania przy zaprzestaniu [...]