Monitor Podatkowy

nr 3/2005

Opodatkowanie VAT dostawy dzieł sztuki

Krystyna Dziedzic
Autorka jest pracownikiem administracji skarbowej.
Abstrakt

Ustawa z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) wprowadziła specjalną procedurę opodatkowania dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. W artykule omówiono nowe zasady opodatkowania.

Wstęp

Nowa procedura opodatkowania VAT dzieł sztuki określa podstawę opodatkowania w przypadku realizowania dostawy ww. towarów jako marżę. Podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Opodatkowanie marży dotyczy dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

Szczególna procedura opodatkowania marży dotyczy ww. dostawy towarów, które podatnik nabył od:

1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15;

2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z art. 120 ust. 4.

Szczególna procedura opodatkowania podatkiem VAT może być także stosowana - w przypadku dostaw:

- dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków uprzednio importowanych przez pośrednika opodatkowanego,

- dzieł sztuki nabytych od innych twórców lub spadkobierców twórców,

- dzieł sztuki nabytych od innego podatnika niż pośrednik, o którym mowa w art. 120 ust. 4, które podlegały opodatkowaniu podatkiem według 7% stawki VAT.

Warunkiem stosowania marży w odniesieniu do ww. dostaw towarów jest powiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania przed dokonaniem dostawy. Zawiadomienie jest ważne przez okres 2 lat, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego. Po tym okresie, jeżeli podatnik chce stosować procedurę polegającą na opodatkowaniu marży, musi ponownie złożyć to zawiadomienie.

Wybór szczególnej procedury opodatkowania wiąże się oczywiście z zakazem odliczania podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. Obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się również w odniesieniu do nabytych dzieł sztuki, które podlegały opodatkowaniu marżą.

W przypadku, gdy opodatkowaniu podlega marża, podatnik nie wykazuje podatku w wystawionych przez siebie fakturach.

W sytuacji gdy przedmiotem dostawy są dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie lub antyki uprzednio importowane przez podatnika (pośrednika), kwotę nabycia, którą należy uwzględnić przy obliczaniu marży, przyjmuje się w wysokości równej kwocie podstawy opodatkowania zastosowanej przy imporcie towarów powiększonej o należny podatek z tytułu importu.

Jeżeli podatnik dokonał wyboru szczególnych zasad opodatkowania marży może stosować [...]