Abstrakt
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się tzw. spotkania integracyjne, czyli spotkania pracowników i pracodawców (ich przedstawicieli), organizowane przez pracodawców zwykle z okazji zakończenie roku, dni firmy etc. Wydatki na organizację tych spotkań ponoszone są przez pracodawców zarówno ze środków funduszu socjalnego jak i z innych środków pracodawcy. Powstaje pytanie czy wydatki na organizowanie tego rodzaju spotkań mogą być przez Pracodawcę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
Interpretacja organów skarbowych
Na pytanie podatnika: „Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione przez Podatnika na organizację spotkania integracyjnego pracowników firmy?”1 Izba udzieliła następującej odpowiedzi: „Z informacji przesłanej przez Spółkę wynika ponadto, że w Spółce nie tworzy się Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zdaniem Spółki koszty poniesione na zorganizowanie ww. imprezy można zaliczyć jako wydatki poniesione na pracowników i będą one stanowiły koszty uzyskania przychodów dla potrzeb podatkowych. W tym zakresie wyjaśnia się co następuje: Do kosztów uzyskania przychodów zasadniczo są zaliczane te wydatki, których poniesienie jest związane z uzyskaniem przychodu. W związku z powyższym, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tzw. koszty pracownicze. Pojęcie to obejmuje przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, jak też wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. W ramach tych wydatków nie mieszczą się jednak wydatki poniesione na zorganizowanie spotkania integracyjnego. Wydatki poniesione na „imprezy integracyjne” nie zostały wprawdzie wymienione w art. 16 PDOPrU, który zawiera wyliczenie kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, ale zarazem nie jest możliwe wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy takim wydatkiem, a osiągniętymi przychodami. Wyżej wymienione wydatki nie mogą być również uznane za koszty związane z reprezentacją i reklamą. Podobnie uznał NSA, który w wyroku z 2002 r. (SA/Bk 7/01) orzekł, iż: „wydatki poniesione przez Podatnika na organizację majówek, imprez karnawałowych dla pracowników itp. nie stanowią wydatków związanych z reprezentacją i reklamą i nie mogą być one uznane za koszt uzyskania przychodów. Wydatki takie mają charakter świadczeń socjalnych i powinny być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (fundusz taki nie został jednak w Spółce utworzony). Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze wydatki związane ze zorganizowaniem imprezy integracyjnej dla pracowników i członków zarządu Spółki nie stanowią, na podstawie art. 15 ust. 1 PDOPrU, kosztów uzyskania przychodów Podatnika, gdyż nie mają one bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie nie ma lub nie może mieć bezpośredniego wpływu na wielkość osiągniętego przychodu”.
Teza przywołanego wyroku NSA - Ośrodek Zamiejscowy w Białymstoku (brak daty SA/Bk 7/2001; niestety uzasadnienie nie zostało opublikowane) brzmi jak następuje: [...]