Abstrakt
W niniejszym opracowaniu autor przedstawia zasady opodatkowania w Polsce nierezydentów z tytułu wprowadzenia na polski rynek programów komputerowych w świetle wiążących Polskę Konwencji oraz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Wprowadzenie
Ewolucja współczesnej gospodarki zmierza w kierunku przesunięcia akcentów z obrotu towarami na obrót dobrami o charakterze niematerialnym. Zwłaszcza zyskuje na znaczeniu ich udział w międzynarodowej wymianie handlowej. W ramach „globalnej wioski” powszechnym zjawiskiem stało się przenoszenie produkcji towarowej do państw słabiej rozwiniętych, o tanich kosztach produkcji, takich jak m.in. Polska. Zasadniczym produktem państw wysoko rozwiniętych stają się natomiast dobra wysoko przetworzone oraz dobra niematerialne, w tym jedno z najważniejszych dla dzisiejszej ekonomii, jakim są programy komputerowe.
Prawa do programów komputerowych mogą być przedmiotem obrotu w różnych postaciach. Dla potrzeb niniejszego artykułu przyjęta została systematyka zgodna z tą, do jakiej nawiązuje Komentarz do Konwencji Modelowej OECD1. W Komentarzu wymienia się trzy możliwe sytuacje. Po pierwsze, opłata za przekazanie niepełnych praw do oprogramowania. Będzie to miało miejsce w szczególności wówczas, gdy transferu dokona autor oprogramowania lub inny właściciel praw autorskich, cedując część swoich praw na rzecz osoby trzeciej, aby ta mogła bądź dalej oprogramowanie dopracowywać, bądź zająć się jego dystrybucją handlową. Druga sytuacja dotyczy płatności z tytułu sprzedaży praw do oprogramowania. Wówczas zapłata dokonywana jest za przekazanie pełnej własności. Trzeci przypadek występuje wówczas, gdy opłata za oprogramowanie następuje w ramach umów mieszanych. Umowy takie obejmują na przykład sprzedaż urządzenia komputerowego z wbudowanym oprogramowaniem i odstąpienie praw do korzystania z oprogramowania połączone jest ze świadczeniem usług. Komentarz wyróżnia również przypadki nabycia oprogramowania na własny użytek2.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest omówienie zasad opodatkowania w Polsce dochodu nierezydentów z tytułu wprowadzenia na polski rynek programów komputerowych, czyli opodatkowanie z tego tytułu podmiotów podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Kwestia ta wymaga analizy zarówno przepisów ustaw o podatkach dochodowych, jak też [...]