Monitor Podatkowy

nr 11/2005

Skarga kasacyjna - ocena rozwiązań i praktyki orzeczniczej

Adam Mariański
Autor jest partnerem zarządzającym działem podatkowym w kancelarii Brzezińska Narolski Mariański adwokaci.
Abstrakt

Zasadnicze problemy związane z funkcjonowaniem przepisów regulujących zasady wnoszenia i rozpatrywania skargi kasacyjnej po roku obowiązywania tych regulacji1 były już przedmiotem rozważań na łamach „Monitora Podatkowego”. Wskazane zostały istotne problemy zwłaszcza ze sformułowaniem zarzutów skargi. Zgadzając się, co do zasady, z przedstawionymi zagadnieniami należy je uzupełnić o spostrzeżenia praktyki wnoszących skargi, a także o zagadnienie konstytucyjności omawianych regulacji prawnych, w tym zwłaszcza pod kątem praktyki ich stosowania. Rozważania te zostaną ograniczone do spraw podatkowych.

Zasady wnoszenia skargi kasacyjnej

Od wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (art. 173 § 1 PostSądAdmU2).

W przeciwieństwie do skargi wnoszonej do wojewódzkiego sądu administracyjnego, co do zasady, skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego - tzw. przymus adwokacki (art. 175). Dodatkowo skarga kasacyjna może być sporządzona przez doradcę podatkowego - w sprawach obowiązków podatkowych oraz rzecznika patentowego - w sprawach własności przemysłowej.

Skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem (art. 177 § 1). Tym samym, warunkiem wstępnym wniesienia skargi kasacyjnej jest złożenie wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. W sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku (art. 141 § 2). Jeżeli strona takiego wniosku nie zgłosi w terminie nie będzie miała prawa do wniesienia skargi kasacyjnej.

Strona, która nie wniosła skargi kasacyjnej, może wnieść do wojewódzkiego sądu administracyjnego odpowiedź na skargę kasacyjną w terminie 14 dni od doręczenia jej skargi kasacyjnej. Po upływie terminu na wniesienie [...]