Abstrakt
Od 1.5.2004 r. znacznej modyfikacji uległy zasady opodatkowania usług transportowych. W odmienny sposób opodatkowane są usługi transportu towarów oraz transportu osób. W ramach usług transportu towarów należy wyróżnić usługi wewnątrzwspólnotowego transportu towarów oraz usługi międzynarodowego transportu towarów.
Wstęp
Niniejszy artykuł stanowi próbę omówienia zasad opodatkowania usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów oraz międzynarodowego transportu towarów. Z uwagi na szeroki zakres tego zagadnienia zrezygnowano z omówienia takich problemów jak zasady wystawiania faktur przez firmy transportowe oraz ewidencje prowadzone przez te firmy dla celów rozliczeń z tytułu VAT.
Miejsce opodatkowania
Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez nową ustawę o VAT w opodatkowaniu usług transportowych jest określenie miejsca świadczenia (miejsca opodatkowania) tych usług. W przypadku transportu towarów miejsce świadczenia uregulowane zostało w art. 27 ust. 2 pkt 2 VATU. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. W przypadku zatem transportu towarów znajduje zastosowanie zasada, zgodnie z którą transport opodatkowany jest w miejscu jego faktycznego wykonania. Należy podkreślić, że powyżej opisana zasada nie ma zastosowania w przypadku transportu towarów wykonywanego wewnątrz Wspólnoty. Jedynym kryterium pozwalającym na przyporządkowanie poszczególnych części usług wykonywanych na terytorium różnych krajów jest pokonana odległość. Nie jest możliwe stosowanie innych kryteriów pozwalających na wyodrębnienie części usługi wykonanej w poszczególnych krajach. Pogląd taki potwierdził ETS, w sprawie C-116/96 (Reisebüro Binder GmbH). W szczególności nie jest możliwe przyjęcie zasady, zgodnie z którą kryterium decydującym o miejscu opodatkowania usługi transportowej byłby czas przejazdu przez poszczególne państwa.
Należy wskazać, że taki sposób opodatkowania usług międzynarodowego transportu towarów powoduje, że osoba wykonująca transport na trasie przebiegającej przez kilka państw członkowskich UE będzie podatnikiem w każdym z tych państw (wykonującym czynności opodatkowane).
Wewnątrzwspólnotowa usługa transportu towarów
Odrębne zasady dotyczą ustalania miejsca świadczenia w przypadku wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów.
Przez wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów należy rozumieć [...]