Abstrakt
W artykule omówiono zmiany art. 14-14c Ordynacji podatkowej związane z wejściem w życie Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i Przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.
Zmiany legislacyjne
2 lipca 2004 r. Sejm uchwalił Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej1, która zastąpi jeszcze obowiązującą Ustawę z 19.11.1999 Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. z 1999 Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.; zwana dalej: „PDGU”), oraz Ustawę Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej zwana dalej: PWSDGU. Obydwie ustawy stanowią jedne z podstawowych oraz najważniejszych aktów prawnych regulujących funkcjonowanie przedsiębiorców w obrocie gospodarczym. Zmiany, które wprowadza sama SDGU dotyczą przede wszystkim ułatwień zasad podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej oraz uproszczenia i uporządkowania procedur administracyjnych z nią związanych: zmniejszono m.in. ilość koncesji i zezwoleń, wprowadzono rejestr tzw. działalności regulowanej, uproszczono procedury rejestracyjne oraz objęto wiele nowych zawodów ewidencją gminną. Zmiany, które niesie ze sobą PWSDGU związane z wejściem w życie SDGU dotkają również innych ustaw m.in. Ustawy z 20.8.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2001 r. Nr 17, poz. 209 z późn. zm.), Usta- wy z 28.9.1991 r. o kontroli skarbowej (Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65 z późn. zm.), Ustawy z 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz.U. z 1995 r. Nr 142, poz. 702 z późn. zm.) a w szczególności przepisów Ustawy z 29.8.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.; zwana dalej: „OrdPU”). Co do zasady SDGU oraz PWSDGU zacznie obowiązywać w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia.
Najważniejsze zmiany OrdPU objęły m.in. dział 5 dotyczący czynności sprawdzających, dział 6 dotyczący kontroli podatkowej oraz przede wszystkim przepisy art. 14-14c OrdPU, które regulują interpretacje prawa podatkowego dokonywane przez Ministra Finansów (zwane dalej również „interpretacje ministerialne”) oraz interpretacje (tj. pisemne informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego) naczelników urzędów skarbowych, naczelników urzędów celnych lub wójtów, burmistrzów (prezydentów miast), starostów albo marszałków województwa udzielane w indywidualnych sprawach (zwane dalej również „interpretacje urzędowe). Celem niniejszego artykułu jest prezentacja zmian związanych z wejściem w życie PWSDGU oraz SDGU, które zaszły na gruncie OrdPU w zakresie ww. interpretacji.
Zmiany w przepisach OrdPU
Wskutek wejścia w życie Ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej gruntownie znowelizowane zostały przepisy art. 14-14c OrdPU, przy czym zmiany w tym zakresie zaczną obowiązywać dopiero od 1.1.2005 r. Zmienione zostały zasady dokonywania interpretacji prawa podatkowego przez Ministra Finansów oraz zliberalizowano skutki zastosowania się do tych interpretacji. Zmienił się charakter prawny pisemnych informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach udzielanych przez naczelników urzędów skarbowych, naczelników urzędów celnych lub wójtów, burmistrzów (prezydentów miast), starostów albo marszałków województwa, które zostały zastąpione interpretacjami, mającymi formę postanowienia. Zasady udzielania tych interpretacji różnią się od dotychczasowych, natomiast skutki zastosowania się do nich [...]