Monitor Podatkowy

nr 8/2004

Działalność wykonywana osobiście przez kadrę kierowniczą - aspekty podatkowe

Maria Fałowska-Kupis
Autorki są doradcami podatkowymi w kancelarii Marciniuk i Partnerzy.
Piotr Baraniak
Autorzy są doradcami podatkowymi w Kancelarii Marciniuk i Wspólnicy Sp. z o. o.
Abstrakt

Każde przedsiębiorstwo musi być zarządzane. Nie ulega wątpliwości, że na jakość zarządzania, poza wiedzą, doświadczeniem i podobnymi przymiotami zarządzającego, wpływ ma satysfakcja, jaką czerpie on ze swojej działalności. Satysfakcja jest w pewnej mierze pochodną uzyskiwanego wynagrodzenia.


Wprowadzenie

W niniejszym artykule analizujemy przypadki, w których osoby fizyczne są zatrudniane - jakkolwiek to określenie nie jest w tym przypadku w pełni trafne - na stanowisku kierowniczym przez umowne przedsiębiorstwo, które może być osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej. Przyjmując, że przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na koszty związane z wynagrodzeniem kadry kierowniczej na stałym poziomie, istotna staje się możliwość manewru na poziomie wynagrodzeń netto, jakimi dysponować będą zarządzający. Obowiązkowe obciążenie wynagrodzeń podatkiem dochodowym oraz składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne mają istotne znaczenie dla osiąganych przez osoby fizyczne dochodów.

Formy zatrudniania kadry kierowniczej

Podstawową formą nawiązywania przez przedsiębiorstwo stosunku prawnego z kierownictwem różnego szczebla jest zawieranie umów o pracę. Umowy znajdujące oparcie w KP1 są źródłem przychodów zdefiniowanych w art. 12 PDOFizU2. Przypomnijmy, że wynagrodzenie pracowników (zarówno o ograniczonym jak i nieograniczonymobowiązku podatkowym) podlega opodatkowaniu, także zaliczkowemu, według skali podatkowej, obciążeniom obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe oraz na powszechne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ). Podstawę naliczenia składek stanowi wartość wynagrodzenia (w tym, co do zasady, także wartość uzyskanych od pracodawcy dodatkowych świadczeń), przy czym składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe naliczane są do momentu przekroczenia maksymalnej podstawy ich wymiaru, która w 2004 r. wynosi 68 700 zł. Ryczałtowe koszty uzyskania takiego wynagrodzenia nie przekraczają co do zasady (w przypadku wykonywania pracy w miejscowości zamieszkania pracownika) 102,25 zł miesięcznie. Dodatkowe koszty przedsiębiorstwa w przypadku zawarcia z zarządzającym umowy o pracę to część składki na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, płacone z jego środków. Takie rozwiązanie, dające kadrze kierowniczej pełne prawa wynikające z zapisów KP (urlopy, sformalizowany sposób rozwiązywania stosunku pracy, objęcie ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym) jest jednym z możliwych do zastosowania. Innym źródłem przychodów kierowników może być [...]