Abstrakt
W niniejszym artykule przedstawiono praktyczne wskazówki dotyczące organizacji procesu sporządzania prawidłowej oraz kompletnej dokumentacji podatkowej w sytuacji, gdy obowiązkiem dokumentacyjnym objęte są liczne transakcje, zawierane z różnymi kontrahentami, co ma przede wszystkim miejsce w przypadku centralnych spółek holdingowych1.
Wstęp
W sytuacji przedsiębiorców obowiązanych do sporządzania dokumentacji podatkowej niezwykle istotne jest, aby prawidłowo zaplanować proces sporządzania oraz archiwizacji tej dokumentacji. Wynika to z faktu, iż dokumentacja musi być przedłożona na żądanie władz skarbowych w terminie 7 dni. Jest to termin ustawowy i nie podlega żadnym negocjacjom. Jednocześnie należy pamiętać, iż kontrola podatkowa, w zakresie cen transferowych, może objąć do pięciu lat wstecz licząc od końca roku podatkowego, w którym spółka złożyła roczną deklarację podatku dochodowego. Nietrudno więc sobie wyobrazić problemy, jakie może napotkać duży podatnik, jeżeli kontrolujący zażądają przedłożenia w ciągu 7 dni całej dokumentacji podatkowej dla transakcji zawartych kilka lat wcześniej, a osoby odpowiedzialne z ramienia podatnika za kontakt z kontrolującymi nie zgromadziły jej zawczasu.
Dokumentacja podatkowa jest podstawowym materiałem dowodowym, który organy kontrolne będą badać w celu weryfikacji zgodności cen transferowych stosowanych przez podatnika z cenami rynkowymi. Brak dokumentacji niewątpliwie podnosi ryzyko wejścia w spór na tym tle z organami kontrolnymi. Ewentualne oszacowanie dochodu z tytułu zakwestionowania rynkowości cen transferowych będzie skutkować, obok sankcji przewidzianych za brak dokumentacji, tzw. podwójnym ekonomicznym opodatkowaniem dochodu. |
Termin „podwójne ekonomiczne opodatkowanie” oznacza, iż ten sam dochód jest opodatkowany jednocześnie u dwóch podatników. Zjawisko to może wystąpić, np. w przypadku oszacowania dodatkowego dochodu u podatnika w wyniku zakwestionowania ceny sprzedaży jako zaniżonej w stosunku do cen rynkowych i jednoczesnego braku możliwości dokonania korekty kosztów zakupu po stronie kontrahenta.
W polskiej rzeczywistości gospodarczej powyższe ryzyka wynikające z braku wdrożenia przemyślanego procesu tworzenia i archiwizacji dokumentacji podatkowej dotyczą przede wszystkim [...]