Monitor Podatkowy

nr 7/2004

Nowe zasady zwrotu podatku od towarów i usług - wybrane zagadnienia

Przemysław Skorupa
Autor jest doradcą podatkowym w Zespole Podatków Pośrednich PricewaterhouseCoopers.
Abstrakt

Od 1.5.2004 r. zmianie uległy zasady opodatkowania podatkiem VAT. Od tego dnia znajduje zastosowanie zasadnicza część przepisów ustawy z 11.3. 2004 r. o podatku od towarów i usług1. Jedną z ważniejszych zmian, a przy tym stosunkowo odczuwalną dla podatników, są nowe zasady rozliczania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Uwagi ogólne

Z konstrukcji podatku VAT wynika, że w praktyce, w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale) możemy mieć do czynienia z trzema sytuacjami:

- podatek należny przewyższa podatek naliczony - w takiej sytuacji powstanie zobowiązanie podatkowe,

- podatek należny jest równy podatkowi naliczonemu - w takiej sytuacji nie powstanie zobowiązanie podatkowe,

- podatek należny jest niższy od podatku naliczonego - wówczas powstaje nadwyżka podatku, która musi być rozliczona na zasadach określonych w przepisach.

Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym może być, generalnie, rozliczona albo poprzez jej przeniesienie do deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy lub poprzez jej zwrot podatnikowi przez organy podatkowe. Możliwe jest oczywiście również rozwiązanie pośrednie, polegające na częściowym zwrocie podatku, podczas gdy reszta nadwyżki zostanie przeniesiona do następnego okresu rozliczeniowego.

Należy wskazać, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług z 8.1.1993 r.2 regułą było przenoszenie [...]