Abstrakt
Ustawa z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) wprowadza szereg nowych regulacji, i obowiązków w sferę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zmiany nie ominęły także szeroko pojętego zagadnienia korekt, a w szczególności korekt deklaracji VAT. W artykule omówiono nowe zasady dokonywania tych korekt.
Korekta w VI Dyrektywie
Ogrom niestety nie zawsze zmierzających we właściwym, zgodnym z zobowiązaniami wynikającymi w wejścia Polski do Unii Europejskiej, a tym samym z przystąpieniem do Wspólnego Rynku kierunku, zmian, wynika z dążeń do dostosowania polskich regulacji do prawa wspólnotowego, a w szczególności do VI Dyrektywy Rady UE dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Dlatego też analizę zagadnienia korekt w nowym stanie prawnym rozpocząć należy od krótkiego przedstawienia postanowień VI Dyrektywy w zakresie korekt odliczeń.
Art. 20 VI Dyrektywy
Kwota początkowego odliczenia podlega korekcie zgodnie z procedurami określonymi przez państwo członkowskie, w szczególności, jeśli:
- kwota odliczenia była wyższa lub niższa od kwoty odliczenia przysługującego podatnikowi,
- po złożeniu zeznania uległy zmianie czynniki uwzględnione przy odliczeniu kwoty podlegającej odliczeniu, w szczególności w przypadku odstąpienia od zakupów lub uzyskania obniżonych cen.
Konieczność korekty deklaracji powstaje zatem w każdym przypadku, gdy kwota zadeklarowanego odliczenia podatku naliczonego była niższa lub wyższa od kwoty odliczenia faktycznie przysługującego podatnikowi, jak i w sytuacjach, gdy po wykazaniu odliczenia uległy zmianie czynniki wpływające na prawo lub wielkość odliczenia - zmieniły się bądź wielkość podatku podlegającego odliczeniu, bądź też wielkość obrotów danego podatnika.
Konieczność ta wystąpi zatem w [...]