Monitor Podatkowy

nr 5/2004

Wspólnotowy Kodeks Celny

Tadeusz Senda
Autor jest prawnikiem, wykladowcą Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i zarządzania im. L. Koźmińskiego.
Abstrakt

Najważniejszym źródłem prawa celnego w Unii Europejskiej jest Wspólnotowy Kodeks Celny, tj. Rozporządzenie Rady Nr 2913/92 z 12.10.1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (WKC), określane niekiedy jako Konstytucja celna. Od 1.5.2004 r. regulacja ta stała się prawem obowiązującym w Polsce.

Wstęp

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wieńczy ponad dziesięcioletni okres dostosowania prawa celnego do wymogów wspólnotowych. Stanowi jednocześnie nowy etap w ustawodawstwie dotyczącym obrotu towarowego z zagranicą. Z jednej strony, znikają granice celne w handlu pomiędzy państwami członkowskimi, z drugiej strony wchodzi w życie nowe, jeszcze słabo znane, prawo wymagające dalszej absorpcji. Przed polskimi przedsiębiorcami stoją wyzwania odnalezienia się na Jednolitym Rynku, którego jednym z najważniejszych elementów jest zasada swobody przepływu towarów, dzięki której może funkcjonować pomiędzy Państwami Członkowskimi unia celna. Artykuł 23 Traktatu Europejskiego rozciąga się na całą wymianę towarową wewnątrzunijną i obejmuje zakaz ceł przywozowych i wywozowych między Państwami Członkowskimi oraz wszelkich opłat o skutkach równoważnych, jak również przyjęcie wspólnej taryfy celnej w stosunkach z państwami trzecimi.

Żródła prawa celnego w UE

Do źródeł prawa celnego w Unii Europejskiej, oprócz Traktatów pierwotnych zaliczyć należy wybrane regulacje prawa wtórnego oraz umowy międzynarodowe dotyczące problematyki celnej. Najważniejszą wśród nich jest Wspólnotowy Kodeks Celny, tj. Rozporządzenie Rady Nr 2913/92 z 12.10.1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (WKC), określane niekiedy jako Konstytucja celna. Oprócz tego są to przepisy wydane w celu WKC stosowania, czyli Rozporządzenie Rady Nr 2545/93 z 2.7.1993 r. wprowadzające Przepisy Wykonawcze do Rozporządzenia Rady Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (RWKC). Do tej grupy można zaliczyć również Rozporządzenie Rady Nr 918/83 z 28.8.1983 r. ustanawiające Wspólnotowy system zwolnień celnych. Do przepisów uzupełniających WKC należy Rozporządzenie Rady Nr 2658/87 z 23.7.1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Zgodnie z systemem prawnym obowiązującym na obszarze UE regulacje prawne wydane w formie rozporządzenia mają moc obowiązującą wszystkie państwa członkowskie. Rozporządzenie obowiązuje w całości i stosuje się je bezpośrednio we wszystkich Państwach członkowskich. Bezpośrednia stosowalność oznacza, że [...]