Abstrakt
W artykule omówiono instytucję wygasania zobowiązania przez zapłatę i przedawnienie oraz konsekwencje założenia, że zobowiązanie przestaje istnieć wskutek zapłaty.
Wygaśnięcie zobowiązania
Na gruncie prawa cywilnego terminowi "wygaśnięcie zobowiązania" przypisujemy takie znaczenie, że wskutek wygaśnięcia zobowiązanie przestaje istnieć1. Inaczej jest w prawie podatkowym gdzie różne są sposoby wygasania zobowiązań i różne są uprawnienia i obowiązki, które w ramach poszczególnych sposobów wygasania ustają. Zapłata zobowiązania wymierzonego, nie wyklucza podwyższenia wymiaru w postępowaniu odwoławczym do końca okresu przedawnienia. Uprawnienie do decyzyjnej korekty wymiaru może jednak wygasnąć przez przedawnienie, jeżeli nie zostanie wykorzystane. Zapłata zobowiązania nie wyklucza zatem istnienia nadal uprawnień wpływających na kształtowanie roszczenia wierzyciela podatkowego. Przedmiotem poniższej analizy jest ustalenie relacji między wygaśnięciem zobowiązania przez zapłatę i wygaśnięciem zobowiązania przez przedawnienie.
Czy zobowiązanie przestaje istnieć wskutek zapłaty?
Zgodnie z art. 59 § 1 OrdPU zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek m.in.: zapłaty oraz przedawnienia. W orzecznictwie można spotkać pogląd, że zobowiązanie, które wygasło przez zapłatę, nie może wygasnąć[...]