Abstrakt
Zmiany w VATU w zakresie opodatkowania VAT budownictwa po 1.5.2004 r. wzbudzają najwięcej emocji wśród podatników - będą one miały wpływ na cenę budynków i lokali mieszkalnych.
Nowe definicje
Towarem są budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a także grunty.
Zgodnie bowiem z ogólnymi regułami podwyższenie stawki VAT jest w efekcie przenoszone na ostatecznego konsumenta. Podatek od towarów i usług ma zatem wpływ na cenę zakupu obiektu budownictwa mieszkaniowego.
Przez obiekt budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie.
Stawka VAT na sprzedaż mieszkań
Zakłada się, że do końca 2007 r. sprzedaż mieszkań i obiektów budownictwa mieszkaniowego objęta będzie 7% stawką VAT. Stawka ta wynika z negocjacji z Unią Europejską. Jeśli kupimy mieszkanie od podatnika VAT (od dewelopera), to cena mieszkania będzie zawierała podatek VAT w wysokości 7%. Od tej generalnej zasady, przewidziane są wyjątki dla lokali użytkowych, które podlegają i nadal będą polegać opodatkowaniu stawką 22% oraz sprzedaży lokali używanych, które są zwolnione z opodatkowania.
Sprzedaż mieszkań może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT jako sprzedaż towarów używanych o ile [...]