Monitor Podatkowy

nr 12/2004

Uprzednie porozumienia cenowe - zagadnienia praktyczne

Iwona Georgijew-Ciastoń
Autorka jest doradcą podatkowym, dyrektorem Zespołu ds. Cen Transferowych Deloitte.
Joanna Pietrasik
Autorka jest doradcą podatkowym i doświadczonym konsultantem w tym zespole.
Abstrakt

W ramach realizacji „Strategii podatkowej” Ministerstwo Finansów przygotowało projekt regulacji dotyczących zawierania uprzednich porozumień cenowych (APA - z ang. Advance Pricing Agreements). W niniejszym artykule przedstawiamy rozwiązania stosowane w innych krajach, w których jest możliwość zawierania APA, związane z praktycznym stosowaniem procedury APA.

Wprowadzenie

Powiązania pomiędzy podmiotami pozwalają na przyjęcie takich zasad rozliczeń, na jakie nie zgodziłyby się podmioty działające samodzielnie. Ponieważ działania takie mają bezpośredni wpływ na wysokość dochodów budżetowych, poszczególne państwa w coraz większym stopniu kontrolują „rynkowość” charakteru rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, wprowadzając szczegółowe regulacje prawne i prowadząc dokładne kontrole tych rozliczeń. Zamiast kontroli i sporów w zakresie stosowanych cen transferowych, możliwe jest jednak wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na uzgodnienie z władzami podatkowymi metody i poziomu cen transferowych ustalanych ex ante - procedury uprzednich porozumień cenowych (w celu zapewnienia przejrzystości, w dalszej części artykułu będziemy się posługiwać angielskim skrótem „APA”). Należy zwrócić uwagę, że APA jest jedynym rozwiązaniem pozwalającym na ustalenie poprawnej metodologii rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, która może być zaakceptowana przez władze podatkowe z wyprzedzeniem, co wyróżnia je spośród innych metod rozwiązywania sporów z władzami podatkowymi.

W niniejszym artykule omawiamy praktyczne rozwiązania dotyczące samego procesu zawierania APA i jego administrowania. Przedstawiamy wzory stosowania procedury APA w innych krajach, które pozwolą wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć problemy pojawiające się w procesie stosowania procedury APA w praktyce. Poniżej omawiamy propozycje rozwiązań przyjętych w USA, Wielkiej Brytanii i Francji, które warto byłoby wprowadzić do polskich regulacji.

Cel zawierania APA

Projekt regulacji dotyczącej procedury APA zawarto w projekcie nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa (25.11.br. przekazanym Komisji Finansów Publicznych do rozpatrzenia). Planowany Dział IIaOrdPU zawiera regulacje dotyczące możliwości zawierania przez podatników z władzami podatkowymi uprzednich porozumień cenowych dotyczących wyboru i stosowania metody ustalania cen w transakcjach z podmiotami powiązanymi (cen transferowych).

Zgodnie z uzasadnieniem projektu przygotowanym przez Ministerstwo Finansów, celem proponowanych rozwiązań jest przede wszystkim zwiększenie pewności inwestowania w Polsce, w szczególności przez duże międzynarodowe koncerny, co w efekcie ma przyczynić się także do wzrostu gospodarczego.

Celem APA jest bowiem ustalenie takiej metodologii kształtowania cen transferowych, która może być zaakceptowana zarówno przez podatnika, jako spełniająca jego cele biznesowe, jak i przez władze podatkowe danego kraju (lub krajów - w przypadku porozumień dwu- lub wielostronnych), jako niemająca na celu transfer zysków. W efekcie [...]