Monitor Podatkowy

nr 11/2004

Opodatkowanie VAT importu towarów

Wojciech Maruchin
Autor jest doktorem nauk prawnych, członkiem państwowej komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego oraz członkiem rady nadzorczej Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (IFA). Autor kilkunastu książek i kilkudziedzięciu artykułów z dziedziny prawa podatkowego.
Abstrakt

W artykule omówiono zasady opodatkowania transakcji importowych podatkiem od towarów i usług wynikające z art. 33-40 nowej ustawy o VAT.

Wstęp

Ustawodawca w dziale VII ustawy z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług1 zawarł odrębne zasady dotyczące wymiaru VAT z tytułu importu towarów, zwanego w dalszej części niniejszego opracowania podatkiem importowym. Przed analizą przepisów art. 33-40 nowej ustawy o VAT należy zwrócić uwagę na fakt, iż pojęcie „towar” używane dla potrzeb transakcji importowych nie będzie obejmowało wszystkich elementów składowych definicji ustawowej tego pojęcia. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 6 analizowanej ustawy pod pojęciem „towar” należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Bez wątpienia przedmiotem czynności importowych nie będą zatem budynki i budowle lub ich części, a także grunty.

Obowiązki importerów i organów celnych

Podatnicy będący osobami prawnymi, jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej oraz osobami fizycznymi:

1) na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie odrębnych przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone w części lub w całości albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną, lub

2) uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami,

są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek.

Zobowiązanie podatkowe z tytułu importu towarów powstaje ex lege na podstawie wspomnianego zgłoszenia celnego złożonego przez podatników.

Podatnicy mają obowiązek obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku od towarów i usług, uwzględniając obowiązujące stawki. Celem obliczenia podatku za podstawę opodatkowania przyjmuje się wartość celną powiększoną o należne cło. Wartość celną towarów ustala się na zasadach określonych przez przepisy Wspólnotowego Kodeksu Celnego2.

W przypadku gdy podatnik nie wywiązuje się z ciążących na nim należności celnych oraz [...]