Monitor Podatkowy

nr 10/2004

Wydatki ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników z tytułu delegacji i używania samochodów prywatnych

Adam Mariański
Autor jest adwokatem, partnerem w Kancelarii Brzezińska, Narolski, Mariański Adwokaci w Łodzi.
Dariusz Strzelec
Autor jest doktorantem w Katedrze Prawa Finansowego UŁ, konsultantem w Departamencie Prawa Podatkowego Kancelarii Adwokackiej w Łodzi.
Abstrakt

W artykule omówiono obowiązki podatkowe i składkowe związane z wydatkami ponoszonymi przez pracodawcę na rzecz pracowników z tytułu delegacji i używania samochodów prywatnych na potrzeby pracodawcy z uwzględnieniem istotnych zmian w tym zakresie wynikających z rozporządzenia z 12.8.2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w 2004 r.

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2003 r. wydatki ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników z tytułu delegacji i używania samochodów prywatnych na potrzeby pracodawcy korzystały z dwóch zwolnień od podatku.

Mianowicie, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 PDOFizU zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych były diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej pracownika na obszarze kraju1 oraz poza granicami kraju2.

Natomiast na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 22 PDOFizU zwolnione od podatku były kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów w samochodowych dla potrzeb zakładu pracy. Dotyczyło to zarówno używania samochodu prywatnego w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) jak też używania samochodu w jazdach lokalnych. W pierwszej sytuacji zwolnione od podatku były kwoty otrzymane przez pracownika do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu. Natomiast w jazdach lokalnych - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu. Możliwość skorzystania ze stawek za kilometr przebiegu, których wysokość została określona w odrębnych przepisach jest przewidziana gdy przebieg pojazdu był udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika według obowiązującego wzoru.

Według obowiązującego od 1.1. 2004 r. stanu prawnego zwolnione od [...]