Abstrakt
Ustawa z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług przewiduje specjalne procedury opodatkowania niektórych rodzajów aktywności podatnika. Niektóre z tych szczególnych procedur znane były już we wcześniejszej ustawie (np. zwolnienie podmiotowe dla drobnych przedsiębiorców, opodatkowanie rolników ryczałtowych), inne zaś są całkowitą nowością.
Wstęp
Wśród szczególnych procedur opodatkowania istotne miejsce zajmują te, w których podstawą opodatkowania jest marża. Obok opodatkowania towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, procedura opodatkowania marży jest istotnym elementem szczególnego sposobu opodatkowania usług turystyki.
Szczególne zasady opodatkowania usług turystyki są nowością w polskim systemie podatku od towarów i usług. Wedle poprzedniej ustawy usługi te opodatkowane były na zasadach ogólnych (nie licząc możliwości stosowania stawki 0% względem niektórych usług). Wprowadzenie szczególnego sposobu opodatkowania usług turystki, jest konsekwencją faktu, że stosowne regulacje w tym zakresie znajdują się w przepisach prawa wspólnotowego, z którym prawo krajowe państw członkowskich powinno być zgodne.
Przepisy dotyczące szczególnego sposobu opodatkowania usług turystyki zawarte są w przepisach art. 119 VATU.
Pojęcie usługi turystyki
Przepisy VATU nie definiują pojęcia usług turystyki. Pojęcie usług turystyki nie występuje również z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (co jednak w chwili obecnej nie ma zasadniczego [...]