Abstrakt
W artykule omówione zostały zasady odpowiedzialności w prawie publicznym podmiotów odpowiadających za cudzy dług, na przykładzie odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o.
Odpowiedzialność prawna występuje praktycznie we wszystkich gałęziach prawa. Możemy zatem mówić np. o odpowiedzialności cywilnej, karnej, administracyjnej itp. Podstawą istnienia odpowiedzialności są przepisy konkretnej gałęzi prawa. Jednakże nie zawsze w doktrynie i orzecznictwie sądowym prawidłowo rozumiano szczególnego rodzaju zasady odpowiedzialności w prawie publicznym. Podstaw odpowiedzialności za zaległości podatkowe poszukiwano w prawie prywatnym także w odniesieniu do podmiotów, które odpowiadają za cudzy dług - osób trzecich. Taka sytuacja dotyczyła przykładowo członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
W niniejszej publikacji wskażę zasady odpowiedzialności w prawie publicznym podmiotów odpowiadających za cudzy dług. Najlepszym przykładem do omówienia takiego zagadnienia będzie odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o., albowiem taka odpowiedzialność istnieje także w prawie prywatnym.
Przepisy prawa podatkowego jako podstawa odpowiedzialności
Przepisy prawa podatkowego w samodzielny sposób regulują odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe. Co do zasady, odpowiedzialność ciąży na podmiotach odpowiadających za swoje działanie (zaniechanie), czyli podatniku (w tym także z majątku wspólnego) oraz płatniku i inkasencie. Ponadto przepisy prawa podatkowego mogą przewidywać odpowiedzialność za cudzy dług, a dotyczy to właśnie odpowiedzialności osób trzecich. Do kategorii pośredniej można zaliczyć następców prawnych, którzy odpowiadają za cudze zobowiązania - poprzednika, ale odpowiadają za nie tak jakby to było [...]