Abstrakt
Analiza odroczonych podatków, zarówno w aspekcie bilansowym, jak i wynikowym jest bardzo ważnym elementem kompleksowej analizy sytuacji finansowej i rentowności jednostki. Autorka przedstawia istotne zagadnienia dotyczące dokonywania analizy podatków odroczonych.**
Wprowadzenie
Dokonując oszacowania przyszłych przepływów pieniężnych jednostki oraz jej zdolności do generowania zysków konieczne jest rozważenie zmian w aktywach i rezerwach z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz każdej zmiany ich wartości.
Podstawowym zadaniem analityka jest stwierdzenie, czy aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego będą zrealizowane w przyszłości. Jeśli takiej pewności nie ma, warto zastanowić się, czy klasyfikować je jako aktywa i zobowiązania, czy też może rozważać je w kategoriach zwiększenia lub zmniejszenia, kapitału własnego.
Aby rozstrzygnąć problem klasyfikacji pozycji bilansowych z tytułu odroczonych podatków niezbędne jest zrozumienie czynników, które determinują poziom i trendy zmian w ujawnionych w sprawozdaniach finansowych podatkach odroczonych. Jeśli zostaną one zaliczone do aktywów (zobowiązań), to należy oszacować spodziewane z ich tytułu konsekwencje gotówkowe (źródła przepływu i wykorzystania środków pieniężnych).
Czynniki wpływające na poziom odroczonych podatków
Przyszłe skutki pieniężne aktywów i rezerw z tytułu odroczonych podatków zależą przede wszystkim od takich czynników, jak: