Monitor Podatkowy

nr 9/2003

Korekta wartości początkowej środka trwałego a „współczynnik VAT”

Tomasz Konik
Autor jest starszym konsultantem w firmie Deloitte & Touche Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.
Abstrakt

Korekta wartości początkowej

Zgodnie z art. 16g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych1 za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się odpowiednio cenę nabycia, koszt wytworzenia, wartość rynkową lub też ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych (nie wyższą od ich wartości rynkowej).

Do 31.12.2002 r. art. 16g ust. 15 PDOPrU stanowił, że w przypadku, gdy wartość początkowa środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych ustalona została niezgodnie z odpowiednimi przepisami PDOPrU podatnik powinien ją skorygować. Korekta wartości początkowej związana była z obowiązkiem zmiany wysokości dokonanych odpisów amortyzacyjnych. W przypadku kiedy nastąpiło zmniejszenie pierwotnie przyjętej wartości początkowej podatnik powinien skorygować wartość należnego podatku wraz z należnymi odsetkami za poszczególne okresy sprawozdawcze. Artykuł 16g ust. 15 PDOPrU był jedynym przepisem, który dotyczył możliwości dokonania korekty w obszarze amortyzacji podatkowej.

Z dniem 1.1.2003 r. ustawa z 27.7.2002 r. o zmianie PDOPrU wykreśliła art. 16g ust. 15 PDOPrU. Wydaje się jednak, że jakkolwiek obowiązek zmiany nieprawidłowo przyjętej wartości początkowej nie wynika obecnie bezpośrednio z przepisów PDOPrU, to jednak podatnicy - także po 1.1.2003 r. - powinni korygować wartość początkową składników majątkowych, która ustalona została niezgodnie z odpowiednimi przepisami Prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 16g ust. 3 PDOPrU: za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy (...) pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (...).

Konsekwentnie zatem w celu zgodnego z przepisami PDOPrU ustalenia wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej konieczne jest [...]