Monitor Podatkowy

nr 8/2003

Wkład przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki osobowej - konsekwencje w VAT

Marcin Radwan
Autor jest pracownikiem Ernst&Young Sp. z o.o.
Natalia Klima
Autorka jest prawnikiem.
Abstrakt

Regulacja art. 93a § 2 pkt 2 OrdPU1 przewiduje sukcesję praw i obowiązków określonych w przepisach prawa podatkowego w przypadku wniesienia przez osobę fizyczną swojego przedsiębiorstwa na pokrycie udziału w spółce niemającej osobowości prawnej. Przedmiotem analizy będzie następstwo prawne w zakresie wybranych zagadnień związanych z podatkiem VAT. Omówiono zarówno sytuacje, gdy po wniesieniu przedsiębiorstwa do spółki osoba fizyczna zaprzestaje prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej, jak i w przypadku kontynuowania działalności.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot wkładu do spółki

Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej tytułem wkładu do spółki osobowej jest jednym z przekształceń uprawniających do sukcesji praw i obowiązków podatkowych. Zgodnie bowiem z art. 93a § 2 pkt 2 w związku z art. 93a § 1 OrdPU spółka niemająca osobowości prawnej (spółka przekształcona), do której osoba fizyczna (indywidualny przedsiębiorca) wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje odpowiednio we wszelkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki tej osoby.

Należy podkreślić, że przekształcenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę niemającą osobowości prawnej, do którego odnosi się regulacja art. 93a § 2 pkt 2 OrdPU, nie jest przekształceniem w ścisłym tego słowa znaczeniu, gdyż polega faktycznie na zawarciu umowy spółki z inną osobą i wniesieniu tytułem wkładu do nowoutworzonego podmiotu przedsiębiorstwa prowadzonego dotychczas jednoosobowo. W praktyce oznacza to, że osoba fizyczna kontynuuje prowadzenie działalności gospodarczej, tylko w zmienionej formie prawnej - jako wspólnik spółki osobowej. Po dokonaniu przekształcenia osoba fizyczna co do zasady przestaje być jednak [...]