Abstrakt
W artykule przedstawiono analizę podziału na decyzje ustalające i określające. Autor prowadzi rozważania czy ten podział ma uzasadnienie ze względu na sposoby powstawania zobowiązań oraz konstytutywność i deklaratoryjność decyzji.
Uwagi ogólne
Podział na decyzje ustalające i określające wykształcił się ze względu na:
a) założenie o istnieniu dwóch sposobów powstawania zobowiązań, z mocy prawa i z mocy decyzji,
b) konstytutywność i deklaratoryjność decyzji,
c) wyznaczanie przez charakter decyzji terminu, od którego biegną odsetki za zwłokę,
d) wyznaczanie pośrednio terminu przedawniania się zobowiązań podatkowych.
Okazuje się jednak, że charakter decyzji nie przesądza o terminie naliczania odsetek za zwłokę ponieważ o tym decydują terminy zapłaty1. Natomiast konstrukcji przedawnienia nie należy wiązać ze sposobami powstawania zobowiązań, lecz prawem wymiaru, prawem wykonania zobowiązania oraz prawem korekty deklaracji decyzją wymiarową2. Analizy charakteru tych decyzji w związku z poszczególnymi rodzajami zobowiązań przynoszą rezultaty, które podważają założenia, na których podział ten się wykształcił3. W teorii wprawdzie uzasadnia się użyteczność tej konwencji4, ale i postuluje się zrezygnowanie z tej formuły i stosowanie terminu decyzja wymiarowa5. Trudności ze stosowaniem tego podziału od dawna występują w praktyce orzekania przez organy podatkowe i NSA6.
Przedmiotem niniejszego opracowania będzie ustalenie czy stosowanie podziału na decyzje ustalające i określające ma uzasadnienie ze względu na dwa pierwsze z wymienionych kryteriów, czyli sposoby powstawania zobowiązań oraz konstytutywność i deklaratoryjność decyzji.
Powstawanie zobowiązań „z mocy prawa” i „z mocy decyzji”
Zakłada się, że zobowiązanie powstaje przez [...]