Abstrakt
W artykule przedstawiono zasady opodatkowania dochodu uzyskanego przez poszczególne podmioty w wyniku podziału spółek, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązujących od 1.1.2003 r.
Wstęp
Przepisy Kodeksu spółek handlowych1 wprowadziły do polskiego systemu prawnego instytucję podziału spółek kapitałowych. Jej regulacje odpowiadają modelowi przyjętemu w krajach Unii Europejskiej. Wprowadzeniu instytucji podziału spółek do prawa prywatnego nie towarzyszyły jednak zmiany w przepisach prawa podatkowego, które regulowałyby skutki podatkowe takich czynności. Konieczność dostosowania przepisów podatkowych do wymogów Unii Europejskiej spowodowała, że ustawą z 27.7.2002 r. o zmianie PDOPrU2 uregulowano kwestię podatkowych skutków podziałów spółek kapitałowych.
Sposoby podziału spółek
Podział spółek polega na alokacji składników majątkowych spółki dzielonej do istniejących lub nowo powstałych spółek bez przeprowadzenia likwidacji3. W świetle przepisów KSH, podział spółek kapitałowych może być dokonany przez rozdzielnie oraz wydzielenie. Podział przez rozdzielenie charakteryzuje się ustaniem bytu prawnego spółki dzielonej. W myśl art. 529 § 1 KSH, może być on przeprowadzony na trzy sposoby:
1) przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie),
2) przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek obejmowane przez wspólników spółki dzielonej (podział przez zawiązanie nowych spółek),
3) przez przeniesienie [...].