Monitor Podatkowy

nr 7/2003

Inwestycje infrastrukturalne - aspekty podatkowe i prawne

Grzegorz Polok
Michał Thedy
dyrektor w dziale Doradztwa Rynku Nieruchomości oraz Międzynarodowego Prawa Podatkowego w Ernst&Young.
Ewa Wenta
Autorka jest radcą prawnym w kancelarii prawniczej Domański Zakrzewski Palinka Sp.k.
Abstrakt

Rozliczenie inwestycji infrastrukturalnych wywołuje spory pomiędzy organami skarbowymi a podatnikami. Dotyczą one przede wszystkim kosztów podatkowych z tytułu poniesionych wydatków i prawa do odliczenia podatku VAT związanego z poniesionymi nakładami. W artykule przedstawiono podatkowe konsekwencje tych inwestycji w oparciu o istniejące przepisy, orzecznictwo i pisma Ministerstwa Finansów.

Uwagi ogólne

Prowadzenie inwestycji budowlanych wiąże się z koniecznością wytworzenia infrastruktury technicznej, koniecznej dla prawidłowego funkcjonowania realizowanych obiektów: budynków produkcyjnych i biurowych, centrów handlowych, magazynów itp. W ramach nakładów „infrastrukturalnych” mieszczą się przede wszystkim wydatki związane z konstrukcją urządzeń przyłączeniowych i sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych oraz wodnokanalizacyjnych, umożliwiających doprowadzenie do budynku niezbędnych mediów.

Rozliczenia finansowe związane z budową infrastruktury technicznej często prowadzą do sporów pomiędzy podatnikami i fiskusem. Władze skarbowe odmawiają bowiem [...]