Monitor Podatkowy

nr 6/2003

Umorzenie udziałów uzyskanych za wkład niepieniężny

Dariusz Bednarski
Autor jest dyrektorem Departamentu Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o.
Abstrakt

W artykule przedstawiono opodatkowanie umorzenia udziałów uzyskanych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w podatku dochodowym od osób prawnych, w świetle przepisów obowiązujących od 1.1.2003 r.

Uwagi wstępne

W ostatnich latach można zaobserwować szczególnie dużo zmian w regulacjach opodatkowania podatkiem dochodowym operacji gospodarczych związanych z wnoszeniem wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego. Zmiany te mają w ocenia autora na celu głównie „uszczelnienie” systemu podatkowego, zmierzające do wyeliminowania wykorzystywania operacji wnoszenia wkładów niepieniężnych do unikania opodatkowania czynności zbywania składników majątkowych przez przedsiębiorców.

Do 31.12.2000 r. wniesienie wkładów niepieniężnych nie wywierało w momencie wniesienia żadnych skutków w podatku dochodowym od osób prawnych dla wnoszącego.

Skutki podatkowe powstawały w momencie zbycia nabytych za aport udziałów (akcji). W tym momencie ustalało się dochód ze zbycia udziałów (akcji) przyjmując za przychód kwotę uzyskaną ze zbycia, a za koszt uzyskania przychodów zaktualizowane, zgodnie z odrębnymi przepisami, wydatki na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Od 1.1.2001 r. ustawodawca wprowadził nowe zasady opodatkowania czynności wniesienia wkładów niepieniężnych do spółek praw handlowego. Zasadnicza zmiana polegała na ustaleniu, że skutki podatkowe związane z wniesieniem aportu zachodzą już z momentem [...]