Abstrakt
W artykule omówiono konsekwencje podatkowe umów kooperacyjnych. Autorzy przedstawiają opodatkowanie podatkiem VAT tzw. umów toolingowych, z braku szczególnych przepisów podatkowych powołując się na istniejące w tym zakresie orzecznictwo NSA i interpretacje MF.
Wprowadzenie
W praktyce gospodarczej ostatnich lat ukształtowało się wiele nowych typów umów nieznanych do tej pory ustawodawstwu polskiemu. Niektóre z nich doczekały się już szczegółowego uregulowania zarówno w sferze cywilnoprawnej, jak i w kwestiach związanych z ich opodatkowaniem. Przykładem może być umowa leasingu. Ciągle jednak nie ma precyzyjnych uregulowań dotyczących specyficznych umów zawieranych przez przedsiębiorców. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku różnego typu umów kooperacyjnych. Jak na razie wątpliwości dotyczące ich podatkowych konsekwencji rozwiązywane są w przeważającej mierze na podstawie orzecznictwa NSA bądź interpretacji Ministerstwa Finansów.
W niniejszym artykule w skrócie przedstawimy najistotniejsze konsekwencje podatkowe umów kooperacyjnych zakładających udostępnienie kontrahentowi urządzeń wykorzystywanych w ramach wspólnego przedsięwzięcia opierając się, tam gdzie to możliwe, na obowiązujących przepisach, jak również na orzecznictwie NSA i interpretacjach MF. W praktyce gospodarczej przyjęło się nazywać takie porozumienia umowami toolingowymi (z ang. tool - narzędzie).