Abstrakt
Autor przedstawia zagadnienia dotyczące opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez cudzoziemców przebywających w Polsce, koncentrując się na regulacjach prawnych jakie obowiązują od 1.1.2003 r. w tym zakresie.
Od 1.1.2003 r. zmianie uległy pojęcia nieograniczonego i ograniczonego obowiązku podatkowego. Nowe definicje wydają się upraszczać dotychczasowe brzmienie przepisów regulujących tę problematykę, choć o stuprocentowej pewności, dotyczącej wykładni nowych przepisów, będzie można mówić dopiero za rok tzn. po pierwszych rozliczeniach cudzoziemców z urzędami skarbowymi.
Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy
Do 31.12.2002 r. nieograniczony obowiązek podatkowy - czyli opodatkowanie całości dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów - obejmował, zgodnie art. 3 ust. 1 PDOFizU, osoby fizyczne, które miały miejsce zamieszkania na terytorium RP, lub których czasowy pobyt w RP trwał w danym roku podatkowym dłużej niż 183 dni. Nowe brzmienie ust. 1 uzależnia nieograniczony obowiązek podatkowy jedynie od zamieszkiwania danej osoby w Polsce. Tak więc w świetle prawa krajowego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają jedynie osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP.