Abstrakt
W niniejszym artykule przedstawione zostały zmiany dotyczące opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Została omówiona sprzedaż nieruchomości dokonywana przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i tych, którzy nie uzyskują dochodów z takiej działalności.
Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej
Podatek od przychodów ze sprzedaży nieruchomości
Co do zasady, odpłatne zbycie nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego, a także prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym i prawa wieczystego użytkowania gruntu, przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, zobowiązywało dotychczas i nadal zobowiązuje zbywcę do uiszczenia zryczałtowanego podatku według stawki 10%. Zapłacie podatku powinna towarzyszyć deklaracja o osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych objętych zryczałtowanym podatkiem dochodowym (PIT-23). Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jednak cena ta nie może, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiegać od wartości rynkowej tych nieruchomości lub praw - gdyby odbiegała, przychód określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Ustawodawca nie zdefiniował, jaki poziom ceny należy uznać, za „znacznie” odbiegający od wartości rynkowej zbywanych nieruchomości, praw majątkowych lub innych rzeczy, pozostawiając to ocenie organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej1.
Należy zaznaczyć, że ustalanie wartości przychodu w oparciu o wartość rynkową nieruchomości następuje jednak dopiero wówczas, gdy [...]