Abstrakt
Zniesienie granic celno-podatkowych z krajami członkowskimi Unii Europejskiej sprawi, że transakcje z tymi krajami nie będą na potrzeby VAT określane jako eksport i import. W artykule omówiono nowe obowiązki dokumentacyjne w tych transakcjach.
Wstęp
Nowa ustawa o podatku od towarów i usług, dostosowująca polskie przepisy do przepisów prawa Unii Europejskiej (UE), znajduje się wprawdzie jeszcze w fazie prac legislacyjnych, jednak jest niemal pewne , że poza niewielkimi zmianami wejdzie w życie 1.5.2004 r. W tym dniu powstanie wspólny rynek umożliwiający swobodny przepływ towarów między Polską a państwami członkowskimi. Przestaną istnieć granice oraz zostaną zniesione obciążenia celne z tytułu przepływu towarów. Integracja Polski z UE oznacza wiele zmian w zakresie prawa podatkowego m.in. ograniczenie stosowania dokumentów celnych SAD oraz wprowadzenie nowych obowiązków dokumentacyjnych, którym polscy podatnicy będą musieli sprostać już od pierwszego dnia po przystąpieniu Polski do UE.
SAD (Single Administrative Document)
Obecnie podstawowym dokumentem przy rozliczeniach podatkowych z tytułu eksportu lub importu towarów jest dokument celny SAD. Przedsiębiorca, który wywozi towar za granicę, może na podstawie tego dokumentu zastosować zerową stawkę podatku od towarów i usług, natomiast w przypadku importu SAD stanowi podstawę wymiaru granicznego podatku od towarów i usług, który wynosi, co do zasady, 22%.
Po przystąpieniu Polski do UE w obrotach wewnątrzwspólnotowych nie będzie już używany zarówno wywozowy, jak i przywozowy dokument SAD. |
Wynika to z tego, iż obowiązujące obecnie pojęcie [...]