Abstrakt
W dniu 2.6.2003 r. wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty złożyłem korektę deklaracji VAT-7 zwiększającą podatek naliczony za luty 2000 r. z 12 faktur zakupu otrzymanych w lutym 2000 r. Urząd skarbowy stwierdził, że nie mam prawa do korekty deklaracji, gdyż korektę złożyłem z przekroczeniem rocznego terminu. Moim zdaniem, art. 19 ust. 3b VATU w 2000 r. nie zwierał rocznego warunku do złożenia deklaracji.
Który przepis powinien mieć zastosowanie w przypadku korekty: czy przepis art. 19 ust. 3b ustawy w brzmieniu obowiązującym w lutym 2000 r. czy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.?
Problem jest złożony, gdyż inne stanowisko w sprawie mają podatnicy, a inne organy podatkowe. Organy podatkowe stoją na stanowisku, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym stanowią inaczej niż przepisy Ordynacji podatkowej w kwestii korygowania uprzednio złożonych deklaracji. Przepisy art. 19 ust. 3b i 3c VATU są przepisami szczególnymi w odniesieniu do przepisów Ordynacji podatkowej i określają warunki, które muszą być spełnione, aby korekta była skuteczna:
- korekta nie może nastąpić później niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik nabył prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,
- wobec podatnika nie zostało wszczęte postępowanie podatkowe lub postępowanie kontrolne przez urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej za okres, którego dotyczy korekta,
- w całości została uregulowana należność obejmująca kwotę podatku z tytułu zakupionych towarów i usług.
Ten szczególny tryb korekty deklaracji odnosi się jedynie do przypadku ściśle w nim unormowanego, tj. [...]