Abstrakt
W dodatku do gazety „Rzeczpospolita” z 14.8.2002 r. ukazał się artykuł pt. „Od zleceń i umów o dzieło z osobą, która nie jest pracownikiem”. Z treści tego artykułu wynika m.in., iż Ministerstwo Finansów, odpowiadając w dniu 27.5.2002 r., na interpelację poselską, stwierdziło, że zasada, iż nie objęte ubezpieczeniami społecznymi są umowy o dzieło, zawarte z osobą niebędącą pracownikiem podmiotu zamawiającego wykonanie dzieła, nie ma zastosowania do ubezpieczenia zdrowotnego. Tym samym składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być pobierana nawet, jeśli umowa o dzieło jest zawierana z osobą niebędącą pracownikiem tego podmiotu i składka taka podlega odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Tego rodzaju twierdzenie znajduje, zdaniem Ministerstwa Finansów, uzasadnienie w treści art. 22 ustawy z 6.2.1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym1.
Wykładnia przepisu art. 22
Zaprezentowany wyżej pogląd Ministerstwa Finansów uważam za sprzeczny z treścią przepisów ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, w tym również z treścią art. 22 tej ustawy.
Przywołany jako podstawa prawna stanowiska Ministerstwa Finansów przepis art. 22 ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym brzmi jak następuje:
„1. Jeżeli spełnione są przesłanki do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia, o którym mowa w art. 8, z więcej niż jednego tytułu, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie, z zastrzeżeniem ust. 3-7.