Abstrakt
Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl czterech publikacji poświęconych problematyce cen transferowych w ujęciu praktycznym. Pierwszy artykuł cyklu jest poświęcony zasadom dokumentowania transakcji dotyczących nabycia usług od korporacyjnej centrali usługowej, tak aby dokumentacja ta skutecznie obniżała ryzyko zakwestionowania przez władze skarbowe wydatków na nabycie tych usług jako kosztu uzyskania przychodu.
W związku z globalizacją powiązań gospodarczych, skutkującą utworzeniem międzynarodowych korporacji, powszechną praktyką stało się tworzenie wyspecjalizowanych central świadczących szeroko rozumiane usługi zarządzania na rzecz podmiotów tworzących grupę. Usługi te na ogół do tyczą udzielenia wsparcia w zakresie zarządzania w takich obszarach jak finanse, kadry, marketing, logistyka, systemy informatyczne, itp. Ze względu na charakter tych usług, są one co do zasady świadczone w sposób ciągły w siedzibie usługodawcy i na ogół nie skutkują importem usług w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
Większość z polskich podmiotów gospodarczych przynależąc do międzynarodowych korporacji korzysta ze wsparcia wyspecjalizowanych central usługowych. Praktyka pokazuje jednak, iż podmioty te na ogół nie są dostatecznie przygotowane od strony dokumentacji do obrony wydatków na nabycie takich usług w trakcie kontroli podatkowej.