Monitor Podatkowy

nr 7/2002

Sankcje w VAT wobec spółki cywilnej

Krystyna Dziedzic
Autorka jest pracownikiem administracji skarbowej.
Abstrakt

Urząd skarbowy w trakcie kontroli stwierdził nieprawidłowości co skutkowało wydaniem decyzji określającej zobowiązanie podatkowe w VAT oraz decyzji ustalającej dodatkowe zobowiązanie. Mam wątpliwość czy urząd zasadnie zastosował w stosunku do spółki cywilnej sankcję z art. 27 VATU skoro wspólnicy ponieśli już karę z ustawy karnej skarbowej?

Stosowanie sankcji z art. 27 VATU wobec wspólników spółki cywilnej było wielokrotnie omawiane w piśmiennictwie. Jednak ostatnie orzeczenie Sądu Najwyższego z 21.5.2002 r. spowodowało wielkie poruszenie wśród podatników oraz pracowników organów podatkowych.

Przypomnieć należy, że obwieszczeniem z 9.11.1998 r. Prezes Trybunału Konstytucyjnego ogłosił utratę mocy obowiązującej przepisu art. 27 ust. 5, 6 i 8 VATU w zakresie, w jakim dopuszczają stosowanie wobec tej samej osoby, za ten sam czyn sankcji administracyjnej określonej przez powołaną ustawę jako “dodatkowe zobowiązanie podatkowe” i odpowiedzialność za wykroczenia skarbowe (Dz.U. Nr 139, poz. 905).

Z uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego wynika, że ujęta w nim reguła nie odnosi się do stosowania sankcji wobec innych osób niż fizyczne.