Monitor Podatkowy

nr 7/2002

Pożyczka z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Artur Lewicki
Autor jest radcą prawnym, komplementariuszem w Kancelarii Prawniczej Lege artis I. Mikulska, J. Kuropatwiński, A. Lewicki Sp.k. w Bydgoszczy.
Abstrakt

Autor przedstawia problematykę udzielania pożyczek ze środków funduszu ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, gdy środki z funduszu pożyczane są na cele nieokreślone w ustawie. Wartykule zostały poruszone aspekty ważności takich umów, a także opodatkowania uzyskanych z nich przychodów.

Zasady tworzenia, organizacji oraz wydatkowania środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych1 wywołują różnorodne problemy interpretacyjne, wywołane zarówno specyficzną konstrukcją prawną tego funduszu, jak i nieprecyzyjnymi regulacjami prawnymi. W artykule chciałbym przybliżyć problematykę związaną z udzielaniem pożyczek ze środków funduszu, ze szczególnym uwzględnieniem przypadku, gdy pożyczki dokonywane są wbrew intencjom ustawodawcy. Przedstawione poniżej uwagi ujawniają problem braku przepisów stanowiących skuteczną zaporę dla gospodarowania środkami funduszu niezgodnie z przepisami ustawy.

Powszechnie trafnie przyjmuje się, że udzielanie pożyczek z zfśs może być dokonywane wyłącznie w określonych przez ustawodawcę celach, tj. z przeznaczeniem na działalność socjalną oraz na warunkach przewidzianych w regulujących to zagadnienie przepisach. Jednakże zdarzają się przypadki pożyczek, które nie odpowiadają narzuconym przez ustawodawcę reżimom, co powoduje określone konsekwencje prawne wynikające z tych czynności.