Abstrakt
Korzystne dla podatników orzecznictwo sądowe dotyczące przedawnienia spowodowało duże zainteresowanie czytelników tym tematem.
Przedawnienie powoduje wygaśnięcie zobowiązania na skutek upływu czasu. Przedawnienie działa automatycznie, z mocy prawa, a jego efektem jest zwolnienie podatnika ze zobowiązania podatkowego.
Zgodnie z art. 59 § 1 pkt 3 OrdPU zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek przedawnienia. Upływ terminu przedawnienia w sprawie zobowiązań podatkowych oznacza, że przedawnione zobowiązanie nie może być przedmiotem merytorycznego rozstrzygnięcia w formie decyzji administracyjnej.
Ordynacja podatkowa przewiduje dwa terminy przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Pierwszy z nich dotyczy przedawnienia prawa do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego i jest uregulowany w art. 68 OrdPU. Przewidziany w art. 68 § 1 OrdPU termin do wydania decyzji wymiarowej odnosi się wyłącznie do zobowiązań, które powstają z chwilą doręczenia decyzji. Termin ten nie ma zastosowania do decyzji deklaratywnych.
Drugi dotyczy przedawnienia zobowiązań powstałych z mocy prawa (art. 21 § 1 OrdPU) oraz zobowiązań określonych na podstawie art. 21 § 3 OrdPU i w tym przypadku ma zastosowanie art. 70 OrdPU.
Stosownie do art. 70 § 1 OrdPU zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.