Abstrakt
W niniejszym artykule zostały skomentowane istotne zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym w wprowadzone w 2002 r.
Wiele proponowanych rozwiązań eliminuje dotychczasowe wątpliwości interpretacyjne, chociaż nie uniknięto nowych niejasności. Proponowane zmiany czynią krok w kierunku realizacji obowiązków wynikających z traktatu stowarzyszeniowego z Unią Europejską2. W celu zapewnienia zgodności ustawy z Konstytucją, wprowadza ona uzupełnienie delegacji dla Ministra Finansów o wytyczne dotyczące treści aktów wykonawczych do ustawy3. Minister przy wydawaniu rozporządzeń będzie musiał uwzględniać założenia ustawy budżetowej, realizację budżetu, sytuację gospodarczą państwa. Tego rodzaju przesłanki trudno sklasyfikować jako “wytyczne dotyczące treści aktu”. Są nimi w pewnym sensie wskazania, iż rozporządzenie wydawane jest z uwzględnieniem np. specyfiki wykonywania czynności oraz uwarunkowania obrotu gospodarczego towarami. W tych okolicznościach minister wydając rozporządzenie będzie musiał uzasadnić je co do zgodności ze wskazaniami ustawowymi, co będzie mogło być przedmiotem kontroli sądu dotyczącej zgodności aktu wykonawczego z ustawą.
Podstawowe zmiany dotyczą: opodatkowania licencji oraz przeniesienia autorskich praw majątkowych do programów komputerowych, wprowadzenia do ustawy tzw. szczególnych obowiązków podatkowych, które w aktualnym stanie prawnym określone są w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT4, wydłużenia podstawowego terminu do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym do 60 dni, zmiany zasad zwolnienia z opodatkowania budynków, budowli oraz ich części jako towarów używanych, sprecyzowania zasad korygowania deklaracji podatkowych o nie odliczony wcześniej podatek naliczony.