Monitor Podatkowy

nr 2/2002

Jaki to samochód?

Elżbieta Puławska
Autorka jest radcą prawnym w Kancelarii Prawniczej Janowski, Kulczycki, Puławska.
Abstrakt

Prawidłowe określenie rodzaju kupowanego pojazdu bądź kupowanego do niego paliwa decyduje o możliwości obniżenia należnego VAT. Problematyczne jest co decyduje o charakterze pojazdu - świadectwo homologacji czy treść dowodu rejestracyjnego pojazdu. Autorka analizuje problem w świetle przepisów obowiązujących do 31.12.2000 r.

Wstęp

Jeden z moich klientów przekazał mi protokół kontroli skarbowej, w treści którego kontrolujący zakwestionowali dokonane przez niego w 2000 r. obniżenia VAT należnego, o VAT naliczony przy zakupie samochodu oraz o VAT naliczony przy zakupie paliw benzynowych do samochodów zarejestrowanych jako “ciężarowe”. Kontrolujący jako przyczynę swoich ustaleń podali, że: “obniżenie podatku należnego o naliczony z przedmiotowej faktury zakupu samochodu nie było możliwe z uwagi na brak homologacji producenta lub importera”. Ten fakt zdziwił mnie bardzo, ale uznałam, iż jest to być może indywidualny pomysł “gorliwego” urzędu skarbowego.

Jednakże z publikacji jakie ukazały się w ostatnim czasie, dowiedziałam się, iż nie jest to bynajmniej odosobniony przypadek, ale masowa “akcja” urzędów skarbowych, podjęta z inicjatywy Ministerstwa Finansów. Rzeczpospolita z 4.12.2001 r., w dodatku “Dobra Firma”, opublikowała nawet wezwanie jakie wystosowane zostało przez urzędy skarbowe do podatników. Z treści tego wezwania wynika, że podatnicy są wzywani do złożenia korekt deklaracji VAT, a urząd “zwraca uwagę, iż zgodnie z utrwalonym orzecznictwem NSA jeżeli po stronie nabywcy potwierdzony zostanie fakt nabycia lub użytkowania przerobionego samochodu osobowego na ciężarowy bez wymaganego świadectwa homologacji to mimo odmiennego zapisu w dowodzie rejestracyjnym istnieją przesłanki do weryfikacji złożonego przez niego rozliczenia w zakresie podatku VAT oraz podatku dochodowego”.