Abstrakt
Podział spółek kapitałowych, obok procesu łączenia i przekształcania jest formą ich restrukturyzacji. W artykule zostały omówione zagadnienia podatkowe dotyczące podziału spółek kapitałowych ze szczególnym uwzględnieniem podziału spółek przez wydzielenie.
Wstęp
Dopiero od 1.1.2001 r. zostały wprowadzone w prawie handlowym zasady postępowania przy podziale spółek kapitałowych. Dotychczas w tej kwestii była luka, która przeszkadzała przy restrukturyzacji spółek kapitałowych. Spółki potrzebujące tego typu restrukturyzacji korzystały z rozwiązań polegających albo na łączeniu się spółek albo dokonywały wydzielenia części majątku w postaci aportu. Takie jednak działania nie zawsze powodowały pożądane skutki prawne, które były oczekiwane przez samych zainteresowanych.
Na gruncie przepisów podatkowych nie było i nie ma szczegółowych przepisów regulujących skutki podatkowe podziału spółek kapitałowych. Jedynymi regulacjami podatkowymi dotyczącymi podziału spółek kapitałowych są przepisy odnoszące się do strat spółki dzielonej oraz amortyzacji jej majątku przez spółkę przejmującą. Taka sytuacja jest konsekwencją niedostosowania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do regulacji Kodeksu spółek handlowych. W efekcie do procesu podziału spółek stosuje się przepisy ogólne ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych1. Jest to niewątpliwie niekorzystne dla spółek, a ponadto stwarza wiele sytuacji, które nasuwają wątpliwości interpretacyjne.