Abstrakt
W dniu 30.8.2002 r. Sejm uchwalił ustawę o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz.U. Nr 155, poz. 1287). Ustawa weszła w życie 1.10.2002 r. Zgodnie z art.1 ustawa określa warunki restrukturyzacji należności publicznoprawnych od przedsiębiorców oraz zasady ustalania należności podlegających restrukturyzacji i tryb postępowania restrukturyzacyjnego.
Cel ustawy
Celem ustawy jest pobudzenie aktywności gospodarczej poprzez zmniejszenie zaległych zobowiązań publicznoprawnych niektórych podmiotów, które przedstawią program restrukturyzacji1. W związku ze spowolnieniem tempa rozwoju gospodarczego i narastaniem tendencji stagnacyjnych i recesyjnych w gospodarce - spadek kwartalnego tempa wzrostu PKB do 0,2% w IV kw. 2001 i 0,5% w I kw. 2002 r. państwo próbuje (oprócz zmian w prawie zaproponowanych w pakiecie “Przede wszystkim przedsiębiorczość” takich jak zmiany w KP, zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych i informacyjnych podatników czy “odbiurokratyzowanie niektórych postępowań administracyjnych”) zmniejszyć zaległości podatkowe przedsiębiorców, które w wielu przypadkach są nieściągalne, a hamują rozwój przedsiębiorstw. Wiele z nich, to przedsiębiorstwa które jeszcze kilka lat temu pozostawały w dobrej sytuacji finansowej, ale często na skutek niekorzystnych uwarunkowań makro-ekonomicznych (wysokie stopy procentowe czy aprecjacja złotego o 20% w latach 2000-2002) popadły w kłopoty, nie zawsze ze swojej winy. W wielu przypadkach postępowanie restrukturyzacyjne obejmie przedsiębiorstwa ważne dla gospodarki narodowej np. przedsiębiorstwa sektora wydobywczo-energetycznego czy stoczniowego. Są to podmioty, których likwidacja może spowodować niekorzystny wpływ na gospodarkę całego kraju2.
Zakres podmiotowy
Ustawa określa krąg przedsiębiorców objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym poprzez odwołanie do przepisów o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców.