Abstrakt
Autor omawia problemy pojawiające się przy opodatkowaniu dochodów uzyskiwanych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej na podstawie kontraktów menedżerskich.
Wstęp
Kontrakty menedżerskie są traktowane przez doktrynę jako umowy nienazwane, których przedmiot stanowi odpłatne świadczenie usługi jaką jest zarządzanie przedsiębiorstwem w celu osiągnięcia określonych rezultatów. Podmiotem zawierającym umowę o zarządzanie przedsiębiorstwem, może być osoba prawna, osoba fizyczna zarówno prowadząca, jak i nieprowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej. W niniejszym artykule ograniczę się do analizy podatkowej dochodów uzyskiwanych zkontraktów menedżerskich przez osoby fizyczne. Prawnopodatkowe skutki danego kontraktu menedżerskiego będą się różnie kształtowały w zależności od prawnego statusu podmiotu. O ile opodatkowanie osób prawnych i fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą przedstawia się stosunkowo przejrzyście, to opodatkowanie dochodów osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej przysparza wiele problemów praktycznych. Te problemy mają swoje źródło z jednej strony w braku legalnej definicji kontraktów menedżerskich na gruncie prawa prywatnego, a z drugiej w nieścisłościach wynikających z przepisów ustaw podatkowych.
Osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą są opodatkowane w podobny sposób jak osoby prawne, w tym przypadku przychód ma charakter memoriałowy. Uzyskane wynagrodzenie po potrąceniu kosztów uzyskania przychodów stanowi podstawę opodatkowania, od której ustala się podatek według progresywnej stawki określonej w art. 27 ust. 1 PDOFizU.