Monitor Podatkowy

nr 1/2002

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące od 1.1.2002r.

Małgorzata Dymek
Renata Ślesicka
Autorki są doradcami podatkowymi w spółce doradztwa podatkowego “Marciniuk i Partnerzy”.
Abstrakt

Po raz kolejny znowelizowana została ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26.7.1991 r. Ostatnia nowelizacja przepisów podatkowych budzi nowe wątpliwości i powoduje wzrost poczucia niepewności prawa. Już na etapie uchwalania przepisów zmieniających ustawę pojawiały się głosy o możliwości zaskarżenia powyższych zmian do TK w związku z brakiem wymaganego vacatio legis i dokonywaniem zmian przepisów podatkowych w trakcie roku podatkowego.

Wprowadzenie

Najnowsze, a zarazem najistotniejsze zmiany zostały wprowadzone ustawą z 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509). Znowelizowane przepisy ustawy, co do zasady, wchodzą w życie 1.1.2002 r. i mają zastosowanie do opodatkowania dochodów (strat) uzyskanych od 1.1.2002 r., a w stosunku do dochodów kapitałowych do 1.3.2002 r.

Najistotniejsze zmiany ustawy polegają na:

  • utrzymaniu na poziomie obecnym wysokości przedziałów skali podatkowej,
  • opodatkowaniu znacznej grupy dochodów kapitałowych,
  • likwidacji niektórych zwolnień przedmiotowych,
  • likwidacji lub ograniczeniu określonych odliczeń bezpośrednio od podatku dochodowego,
  • wprowadzeniu nowej ulgi budowlanej polegającej na odliczaniu od dochodu odsetek od kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe.