Abstrakt
Odsetki, obok dywidend i należności licencyjnych zaliczane są do kategorii tzw. dochodu biernego (passive income) umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w przypadku których mamy do czynienia z opodatkowaniem przychodu, a nie dochodu rozumianego jako przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania.
Wstęp
Za odsetki uważa się powszechnie, wszelkiego rodzaju wynagrodzenie wypłacane z tytułu pożyczonych pieniędzy. Odsetki, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych kategorii dochodu biernego (dywidend i należności licencyjnych), podlegają opodatkowaniu u źródła (withholding tax), czyli że pobór podatku następuje u podmiotu wypłacającego tego rodzaju świadczenia, w momencie ich wypłaty.
W przypadku odsetek nie mamy do czynienia z ekonomicznym podwójnym opodatkowaniem, tzn., że nie podlegają one opodatkowaniu zarówno u dłużnika, jak i u wierzyciela. Podatek od odsetek nakładany jest wyłącznie na ich odbiorcę (beneficjenta), z tym że potrącany jest u osoby dokonującej ich wypłaty. Gdy na mocy kontraktu zawartego między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, ten ostatni, będąc osobą wypłacającą odsetki, zobowiąże się do zapłacenia podatku należnego od takich odsetek, oznacza to jedynie, że zgadza się on na wypłacanie dodatkowych odsetek, w wysokości odpowiadającej podatkowi od tych odsetek1.W przypadku odsetek w polskich umowach o UPO mamy zazwyczaj do czynienia z najbardziej klasyczną normą zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, polegającą na przyznaniu prawa do opodatkowania tego rodzaju zysków państwu, w którym ich odbiorca (beneficjent) ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, przy jednoczesnym zezwoleniu na ich ograniczone opodatkowanie przez państwo źródła.